Terapia osoczem bogatopłytkowym to nowatorska metoda redukcji lub usuwania zmarszczek na twarzy. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego inaczej zwany jest wampirzym liftingiem. Jest dobrą alternatywą dla tych kobiet, które obawiają się efektu naciągnięcia skóry w przypadku spłycania zmarszczek z użyciem botoksu. Terapia osoczem bogatopłytkowym ma coraz szersze grono zwolenników. Jaki jest przebieg zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego? Jakie mogą pojawić się powikłania po zastosowaniu wampirzego liftingu?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że terapia osoczem bogatopłytkowym nie jest operacją chirurgiczną. Wykonuje się serię wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego w skórę pacjentki, ma to na celu głównie rewitalizację skóry pacjentki, jej odżywienie. Samo osocze bogatopłytkowe jest specjalnie przygotowanym preparatem krwiopochodnym, który wytwarzany jest z krwi osoby poddającej się zabiegowi. Osocze bogatopłytkowe zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i licznych czynników wzrostu, które umożliwiają procesy regeneracyjne.
Osocze bogatopłytkowe – dla jakich osób jest przeznaczone?
Zabieg ten dedykowany jest nie tylko pacjentkom chcącym pozbyć się zmarszczek, ale także osobom cierpiącym na uszkodzenia stawów i ścięgien. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest także dobrą alternatywą dla osób cierpiących na nadwrażliwość na toksynę botulinową (botoks).
Dzięki zabiegowi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego możliwe jest spłycenie zmarszczek z miejsc takich jak: okolice oczu (usuwanie tzw. kurzych łapek); okolice czoła; policzków; nosa i okolic ust. Dotyczyć to może także redukcji zmarszczek w obrębie szyi, dekoltu czy dłoni.
Panowie, dla których proces łysienia jest problematyczny, mogą także wykonać zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, gdyż terapia ta pozwala na pobudzanie procesu wzrostu włosów i sprzyja ich zagęszczeniu.
Jak przebiega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?
Sam zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego trwa około 1 godziny, a jego koszt waha się od 700 do 1200zł. Przed wykonaniem wstrzykiwań, jest pobierane od pacjentki około 8 ml krwi. Następnie za pomocą specjalnej wirówki oddzielane są erytrocyty(czerwone krwinki) od osocza zawierającego płytki krwi.
Zabieg z użyciem tak przygotowanego osocza bogatopłytkowego będzie przeprowadzany na zasadzie mezoterapii.
Jak długo należy czekać na efekty przy przeprowadzeniu zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
W trakcie zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego mamy do czynienia z procesem wymuszania na komórkach macierzystych podziałów komórkowych. Następuje także stymulacja fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej, które są zdolne do produkcji kolagenu. Prowadzi to do odżywienia i regeneracji skóry, a także wyraźnego efektu nawilżenia skóry. Podczas zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dochodzi także do procesu angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Po terapii osoczem bogatopłytkowym skóra jest lepiej ukrwiona, uelastyczniona, ujędrniona, a zmarszczki znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Efekt utrzymuje się około pół roku.
Kto nie powinien stosować zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Z pewnością będą to sytuacje, w których pacjentka przyjmuje preparaty antykoagulacyjne. Terapii osoczem bogatopłytkowym nie powinny także przechodzić osoby, które cierpią na choroby nowotworowe oraz choroby krwi. Zabieg jest bezwzględnie przeciwwskazany u pacjentek będących w ciąży lub takich, które karmią piersią.